Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bottom Leaderboard Ad Code

Aktualności

Ferrari 410 Superamerica Coupe 1957

ferrari-410-superamerica-coupe
ferrari-410-superamerica-coupe

Roadster Ferrari 410 Superamerica

Dom aukcyjny RMAuction przeprowadził swoją pierwszą aukcję samochodów w tym roku. Licytacja odbyła się w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Arizonie.

Jedną z ciekawszych motoryzacyjnych perełek był wystawiony na sprzedaż egzemplarz Ferrari 410 Superamerica Coupe z 1957 roku o numerze podwozia 0671 SA. Egzemplarz Ferrari 410 jest wyposażone w silnik V12 SOHC o pojemności 4962 cm sześciennych i mocy wynoszącej 340 KM.

Jednostka napędowa posiada cztery gaźniki Weber IF4C, manualną skrzynię biegów o czterech przełożeniach, niezależne przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami i sprężynami śrubowymi, a z tyłu półeliptyczne resory piórowe. Ferrari 410 Superamerica Coupe jest wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe na wszystkich czterech kołach.

Ferrari 410 zostało wyprodukowane w trzech seriach, a łącznie w 34 egzemplarzach. Model ten był przeznaczony dla klientów bardzo bogatych, stąd jego ekskluzywność. Samochód znalazł się w garażu znanych amerykańskich przemysłowców i biznesmenów takch jak William Doheny, Bob Wilkie czy Bill Harrah. W Europie do grona osób które faworyzowali wyjatkowe i prestiżowe samochody z Modeny należał książę Bernhard z Holandii czy importer alkoholi Johnny Walker Dottore Enrico Wax.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Article Inline Ad Code

Aluminiowa karoseria została zaprojektowana oraz wykonana przez znaną włoską firmę Pininfarina i była wykonywana ręcznie. Choć wszystkie modele są wyglądem zbliżone do siebie, nie ma dwóch jednakowych egzemplarzy.

Sprzedawany na aukcji egzemplarz został przywrócony do stanu fabrycznego poprzez byłych pracowników fabryki Ferrari oraz rzemieślników Scaglietti. Jednym z właścicieli Ferrari 410 był producent filmowy Greg Garrison. Był on jednym z najwybitniejszych kolekcjonerów samochodów marki Ferrari. Zlecał on budowanie pojedynczych egzemplarzy samochodów na wyłączność, które następnie pokazywał w swoich hollywoodzkich produkcjach filmowych.

Aukcja Ferrari 410 Superamerica Coupe odbyła się 20 stycznia 2012. Cena wywoławcza była na odpowiednim poziomie do jego ekskluzywności i wynosiła od 1 750 000 – 2 250 000 dolarów amerykańskich. Samochód o takiej przeszłości i wyprodukowany w tak małej ilości egzemplarzy z pewnością wart jest każdej ceny o ile tylko mamy odpowiednie środki.

Początki Ferrari 410 Superamerica

Pierwotnie silnik, który miał napędzać Ferrari 410 Superamerica został zaprezentowany na Paris Motor Show w październiku 1955 roku. Nowy napęd został umieszczony na podwoziu modelu 375 America, natomiast kompletny samochód został już zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Brukseli na początku 1956 r. Wizualnie kształt samochodu pokazanego na Salonie w Brukseli w 1956 roku był bardzo podobny do nowego projektu coupe 250 GT autorstwa Pinin Fariny.

Producent ograniczył ilość wyprodukowanych sztuk modelu 410 Superamerica do trzech serii, które zjechały z linii montażowej w latach 1956-1959. Ponieważ modele Ferrari 410 Superamerica były drogimi i bardzo ekskluzywnymi pojazdami przeznaczonymi dla zamożnych klientów, różnice w detalach wykończeniowych występowały nawet w standardowych wersjach, mające na celu spełnić konkretne życzenia zamawiających pod ich indywidualne życzenia. Z tego powodu znalezienie dwóch modeli o identycznej specyfikacji jest niemal nie do zrealizowania, chociaż dzięki temu wzrasta ich ekskluzywność.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Article Inline Ad Code

Podwozia dla samochodów z serii I i II, z fabrycznym oznaczeniem 514 miały rozstaw osi 2600 mm lub 2800 mm. Z przodu konstruktorzy zastosowali niezależne zawieszenie, poprzez wahacze z pojedynczymi sprężynami śrubowymi i amortyzatorami, podczas gdy sztywna tylna oś była podparta na resorach piórowych i wyposażona w amortyzatory hydrauliczne. Na wszystkich osiach zamontowano hamulce bębnowe z hamulcem ręcznym działającym na tylne koła.

Silniki serii I i II, z oznaczeniem fabrycznym 126, stanowiły kontynuację rozwoju jednostki blokowej Lampredi stosowanej w modelu 375, o zwiększonej pojemności do 4962 cm3 i mocy aż 340 KM pozwalającej na rozwiniecie prędkości maksymalnej wynoszącej 262 km/h. Silnik pracował z czterobiegową, zsynchronizowaną skrzynią biegów z napędem na tylną oś.

Udoskonalona trzecia seria

Podwozie samochodów trzeciej serii Ferrari 410 Superamerica miały fabryczne oznaczenie 514/A z rozstawem osi 2600 mm i mechanicznie bazowały na wcześniejszych seriach. Stylistyka karoserii była wspólna dla wszystkich samochodów z tej serii, jednak różnice indywidualne nadal istniały, z których najbardziej zauważalne były reflektory.
Silniki tej serii posisdały oznaczenie 126/58 i zostały wyposażone w przeprojektowane głowice ze zmienionym układem zapłonowym, który znalazł w późniejszym czasie zastosowanie w modelu 250 GT z silnikiem 3,0 litra.

Ferrari Ferrari

Zobacz zdjęcia Ferrari 410 Superamerica Coupe 1957

źródło/foto: rm auctions.com

Advertisement. Scroll to continue reading.
Article Inline Ad Code

Musisz zobaczyć:

Cars

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Cars

Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora.

Cars

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum.

Gaming

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui.

Advertisement Article Bottom Ad Code