Holden Hurricane Concept 1969

Futurystyczny Holden Hurricane z przeszłości

Firma Holden ogłosiła, że w pełni odrestaurowała swój pierwszy samochód koncepcyjny Holden Hurricane z 1969 roku. Przywróceniem auta do stanu używalności zajęła się specjalna grupa projektantów i inżynierów.

Pierwszy raz Holden Hurricane był pokazany 42 lata temu, ale patrząc na kształt karoserii i design trudno w to uwierzyć. W czasach swojego debiutu Holden Hurricane był opisywany jako eksperyment dla zbadania kierunku projektowania, rozwoju układów napędowych i innych systemów.

Oprócz swojego futurystycznego kształtu jak na ówczesne czasy, Hurricane był również pełny innowacyjnych rozwiązań i funkcji takich jak elektroniczne wyświetlacze cyfrowe, funkcji szukania stacji radiowej (odpowiednik dzisiejszej funkcji RDS), automatyczna klimatyzacja z możliwością ustawienia temperatury, kamera cofania oraz system automatycznego obliczania i znajdowania drogi.

Hurricane z oznaczeniem kodowym RD 001 posiada silnik V8 o mocy 262 KM (193 kW) z poczwórnym gaźnikiem, który można było zobaczyć w późniejszym okresie w wersji 253ci Holden z końca lat 70-tych.

Holden Hurricane Concept 1969 Holden Hurricane Concept 1969

Pierwszy koncept Holden Hurricane miał swoją premierę w 1969 roku na Melbourne Motor Show. Michael Simcoe, dyrektor wykonawczy GMIO Design, powiedział: „Myślę, że to niesamowite, sądzić iż funkcje, które bierzemy dzisiaj za pewnik zrodziły się z kreatywnych umysłów ponad 40 lat temu”.

Także były szef Holden Studio inżynier Rick Martin, który prowadził współczesny zespół badania pojazdu, komponentów, systemów i historii powiedział, że „Istnieje kilka naprawdę niezwykłych pomysłów i technologii w Hurricane”, „Z automatyczną klimatyzacją, systemem wskaźników, automatycznymi pasami bezpieczeństwa, lakierem metalicznym, był to samochód, który faktycznie wyprzedzał swoje czasy”.

Dzięki uporowi zespołu pracującego nad przywróceniem blasku projektowi studyjnemu możemy się poczuć jak na premierze tego samochodu. Dla nas jest to powrót do przeszłości, natomiast 40 lat temu podczas prezentacji Holden Hurricane była to zachwycająca podróż w przyszłość.

Odrestaurowany Holden Hurricane będzie do obejrzenia na Motorclassica Car Show w budynku Royal Melbourne w dniach 21-23 października 2011r.

Zobacz zdjęcia Holden Hurricane Concept 1969

reklama