BMW Spicup Wspaniały Prototyp Bertone z 1969 roku

Niezwykłe BMW Spicup

W ubiegłym tygodniu na aukcji został sprzedany prototyp Bertone BMW Spicup. BMW jest unikalną koncepcją, która zadebiutowała na Salonie Samochodowym w Genewie w 1969 roku.

Prototyp został sprzedany z kompletem dokumentów, pozwalających zarejestrować auto i poruszać się nim po drogach publicznych. BMW Spicup został opracowany przez włoskie studio projektowe Bertone, a jego konstrukcja jest oparta o model BMW 2000 CS. Pod rewelacyjną karoserią kryją się elementy mechaniczne typoszeregu E3. Spicup jest wyposażony w 2,8-litrowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 170 koni mechanicznych.

Nowy właściciel zapłacił za auto 460 000 euro, jednak przejażdżka takim samochodem po ulicach i oglądanie się przechodniów jest warte tej ceny.

BMW Spicup powstało się w 1969 roku jako projekt sportowego samochodu ze składanym dachem. Nazwa Spicup to połączenie słów „spider” i „coupe”.  Prototyp po raz pierwszy pokazano publiczności na targach samochodowych w Genewie.

Historia BMW Spicup Bertone jest dość interesująca. Początkowo samochód stał cały czas w muzeum, a następnie został sprzedany na jednej z wystaw w której był wystawiony.  Po udziale w konkursie elegancji w Allassio i salonie samochodowym we Frankfurcie trafił on w ręce niemieckiego sprzedawcy samochodów, a następnie sprzedano go do Holandii. Poprzedni właściciel przejechał prototypem Bertone 100 000 kilometrów oraz zmienił kolor nadwozia z zielonego na pomarańczowy. Tak, tak, to wszystko w aucie koncepcyjnym!

BMW Spicup 1969 BMW Spicup 1969

Zobacz wszystkie zdjęcia BMW Spicup

Przez kilka lat losy samochodu były nieznane, jednak trwały prace mające przywrócić mu pierwotny wygląd prototypu. Prace restauracyjne w Carozzeria Granturismo zajęły ponad 6 miesięcy. Całkowitej rekonstrukcji wymagała podłoga, progi i drzwi, gdyż z oryginalnych została sama rdza i to tylko fragmentami. Wstawiono nowe wszystkie szyby, a elementom tapicerki przywrócono oryginalne barwy mocząc obicia skórzane w rozpuszczalniku aby sprawdzić jaki był fabryczny kolor.

Po odrestaurowaniu BMW Spicup został pokazany we włoszech na Concorsc d’Eleganza Villa d’Estate 2009, by następnie trafić na wystawę w muzeum producenta w Monachium.

Zobacz wszystkie zdjęcia BMW Spicup

reklama